Amerykański film instruktażowy z IIWŚ o tym, jak unikać ognia przeciwlotniczego

Skoro już nauczyliście się odmieniać SA-11 przez wszystkie przypadki, z pewnością zastanawiacie się, w jaki sposób funkcjonuje obrona przeciwlotnicza. O ile samonaprowadzające zestawy rakietowe wydają się być w miarę łatwe do zrozumienia, to praca przeciwlotników była o wiele trudniejsza w dobie lufowych środków zwalczania napadu powietrznego.

Pociski ciężkich dział plot. potrzebują pół minuty, aby osiągnąć pułap, na którym latały formacje bombowców, co wymaga doskonałego przewidywania prędkości, wysokości oraz kierunku lotu celów. Od momentu wystrzelenia samoloty przemieszczą się o kilka kilometrów, a pocisk musi wybuchnąć w odległości kilku-kilkunastu metrów od swojego celu. Pomimo tego ogień przeciwlotniczy był skuteczną formą obrony.

Film instruktażowy amerykańskich Sił Powietrznych z czasów IIWŚ skierowany jest do pilotów bombowców. Ma na celu wytłumaczenie zasad ostrzału, a następnie metod unikania trafienia. Tłumaczy, w jaki sposób reagować ma poszczególne typy ognia, w jaki sposób należy dokonywać uników, w jakich odstępach czasu dokonywać zmian kursu itp.

Materiał ciekawy, nie tylko ze względu na treść, ale i sposób przedstawienia – wszystko tłumaczone jest na podstawie bardzo fajnych animacji.

Dodaj komentarz