„Bicycle day”, święto, które upamiętnia rowerowy powrót twórcy LSD na pierwszym tripie

Hoffman_Bicycle_Day_-_full_square

Prawdziwe święto rowerowe ma miejsce 19 kwietnia i powstało, żeby uczcić pierwszą podróż na rowerze po zażyciu LSD (naukowy fakt: jazda na rowerze po narkotykach i/lub alkoholu prawem, nie towarem).

Albert Hofmann wynalazł LSD w latach ’30 jako lek na układ oddechowy i krążenia, ale odłożył pracę nad tą substancją aż do kwietnia 1943 roku, kiedy postanowił przyjrzeć się raz jeszcze swojej starszej pracy i wypróbować na sobie efektywności stworzonego przez siebie kwasu.

19 kwietnia zażył 250 mikrogramów uznając to za dawkę progową, ale przeliczył się dwunastokrotnie, wystarczyłoby 20 mikrogramów. Po godzinie zaczął odczuwać drastyczne zmiany percepcji i postanowił wrócić do domu. Asystent nie mógł go odwieźć samochodem ze względu na wojenne oszczędności, więc pozostał rower.

Po drodze Hofmann miał halucynacje, był przekonany, że jego sąsiadka jest wiedźmą i że został zatruty, ale po powrocie do domu zaczął doceniać kształty i kolory, które pojawiały się przed jego oczami.

Aby uczcić rowerową wycieczkę Hofmanna do domu, 19 kwietnia, dzień przed urodzinami Hitlera i dzień po rocznicy lawiny na Mt. Everest, która w 2014 roku zabiła 16 osób, obchodzi się dzień roweru.

via Wikipedia

2 myśli nt. „„Bicycle day”, święto, które upamiętnia rowerowy powrót twórcy LSD na pierwszym tripie

  1. Zaciekawiony

    Wtedy był to pierwszy świadomy trip, kilka dni wcześniej Hoffmanowi przydarzył się niezamierzony, wskutek zabrudzenia LSD-em palców którymi jadł potem bułkę. To dlatego tego dnia wiedział, że substancja ma inne działanie. W obecnej formie artykułu wygląda to tak jakby zamierzał testować na sobie lek na astmę zakładając jego inne działanie ot tak bez powodu.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz