Choroba skaczących Francuzów z Maine

Lumberjacks-Canada-c1936-3

Drwale żyjący pod koniec XIX wieku w północnym Maine nad jeziorem Moosehead zapadali na nietypową chorobę. Zaskoczeni skakali, machali kończynami i krzyczeli bez kontroli. Jeśli otrzymali nagłe polecenie – nie byli w stanie powstrzymać się od jego wykonania, nawet jeśli oznaczałoby to uderzenie bliskiej osoby.

Oprócz tego, dotknięci chorobą mężczyźni nie byli w stanie powstrzymać się od powtarzania dźwięków wypowiedzianych przez osobę, która wydała im polecenia czy powtarzania jej ruchów (jako dodatek do bicia, skakania i machania rękami, które i tak miało miejsce).

Nie jest pewne, co powodowało chorobę – dotknęła ona wyłącznie małej grupy spokrewnionych ze sobą osób na małym, izolowanym obszarze. Odpowiedzią może być zarówno dziedziczna, genetyczna zmiana, ale są to raczej czynniki kulturowe, może masowa histeria. Ostateczne rozstrzygnięcie może być niemożliwe, ale po zapoznaniu się z nielicznymi zapisami dot. choroby (w tym materiałami wideo) MH Saint-Hilair uznała, że w związku z charakterem grupy dotkniętych, mamy do czynienia prawdopodobnie z zaburzeniami o charakterze psychologicznym. Jeśli nie jesteście XIX-wiecznymi francuskimi drwalami kanadyjskiego pochodzenia znad jeziora Moosehead w Maine lub terenów na południe od Quebecu, prawdopodobnie jesteście uodpornieni.

źródło: Wikipedia

Dodaj komentarz