Dane biometryczne i odciski palców to fatalne zabezpieczenia

fngrprnts

Wraz z rozwojem technologii coraz większą wagę przywiązuje się do tworzenia nowych metod weryfikacji tożsamości, do szyfrowania i generalnie bezpieczeństwa opartego o nowinki technologiczne.

Ogromną popularnością cieszą się np. zabezpieczenia oparte o dane biometryczne i genetyczne – odciski palców, siatkówka oka, próbki potu, śliny, krwi. Na pierwszy rzut oka ma to sens – mają one wyjątkowe i niepowtarzalne cechy przypisane do jednej osoby. Jest tylko jeden problem – zabezpieczenia te złamane raz pozostają złamane na zawsze i uniemożliwiają dalsze ich wykorzystanie.

Przykład: Złamanie zabezpieczeń czytnika linii papilarnych na laptopie czy telefonie jest dziecinnie łatwe – w końcu cała praca na tych urządzeniach polega na dotykaniu ich tłustymi paluchami, włamywacz otrzymuje odciski z obu dłoni na błyszczącej, idealnie płaskiej powierzchni. Warunki prawie laboratoryjne. A dzięki temu otrzymuje dostęp nie tylko do komputera, ale wszystkiego innego, co zabezpieczyliśmy czytnikiem linii papilarnych. Jedno drobne naruszenie zabezpieczeń na jednym urządzeniu oznacza, że do końca życia tracimy odciski palców jako formę zabezpieczenia – nie ulegną one zmianie, wzór ściągnięty z ajfona będzie mógł być wykorzystany 30 lat później do otworzenia latającego samochodu.

via boingboing

fot. Ricky RomeroCC BY-NC

Dodaj komentarz