Fenomen wysokich miejsc, czyli dlaczego chcemy rzucać się przepaść

351380765_3039c847a0_o

Macie ochotę rzucić się w przepaść, kiedy podchodzicie do barierki? Nie ma w tym nic dziwnego, to przypadłość przynajmniej połowy wszystkich ludzi. Nie powstały jednak poważne badania na ten temat, a jednymi z pierwszych, którzy zabrali się za badania są naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Florydy. Zdziwieni brakiem zainteresowania tematem, nazwali chęć skoku fenomenem wysokich miejsc (high place phenomenon).

Badanie, które przeprowadzili jest zbyt małe, żeby wyciągnąć ostateczne wnioski czym jest HPP, ale naukowcy mają pewne przypuszczenia. Wiążą reakcję na duże wysokości z generalną skłonnością do odczuwania oznak niepokoju – przyspieszonego oddechu czy bicia serca. Podejrzewają, że osoby, których organizmy szybciej reagują na niebezpieczeństwo są bardziej podatne na chęć skoku. Dlaczego? Dlatego, że prawdopodobnie nie jest to chęć skoku, a chęć przeżycia.

Na przykładzie: osoba podchodzi do barierki nad przepaścią, jej organizm natychmiast reaguje podniesionym tętnem, unikiem czy wycofaniem. W tym momencie, już po odsunięciu niebezpieczeństwa, włącza się myślenie i dochodzi do racjonalizacji „dlaczego zrobiłam unik? Przecież barierka jest mocna, nigdy nie było żadnego zagrożenia. Musiałam wycofać się, bo chciałam skoczyć.”

To, co interpretujemy jako chęć skoku, w rzeczywistości jest zbyt ostrą próbą jego uniknięcia. Nie ma jeszcze wystarczających dowodów, żeby potwierdzić lub obalić tę hipotezę, ale jest na tyle kusząca, że planuje się nad nią dalsze badania.

Więcej na NBC News oraz w treści badania.

fot Joel Bedford, CC BY-ND

Dodaj komentarz