Jak napisać Hollywoodzki hit? Poradnik minuta po minucie.

4617361314_53860394be_b

Niezależnie od tego, czy oglądacie horror czy romkoma, wszystkie amerykańskie filmy wyglądają, jakby były napisane na podstawie jednego wzoru, prawda? Ha-ha, żartobliwe szturchnięcie łokciem.

W 2005 Blake Snyder wydał książkę „Save the cat”, w której opisuje zasady dobrego scenariusza. Ma się składać trzech aktów, które z kolei tworzą 15 fabularnych „uderzeń”, które są niezbędne, aby historia wciągała i trzymała się kupy. Snyder ponumerował je nawet i wskazał, na której stronie scenariusza ma się znaleźć każde z uderzeń. A jako, że strona scenariusza co do zasady obejmuje jedną minutę filmu – w „Save the cat” znajdziemy bardzo dokładny szkic filmu, który wystarczy uzupełnić jakimkolwiek dialogiem i czymkolwiek, co przypomina fabułę.

Listę uderzeń znajdziecie pod linkiem, weźcie jakikolwiek amerykański film z multipleksów i przeanalizujcie go na podstawie listy. Przy okazji, lista to ogromny spoiler alert na przyszłe seanse. Będziecie siedzieli, odfajkowywali kolejne kroki i patrzyli na zegarek, czy wszystko się zgadza co do minuty. Na ogół tak.

fot. Matt RichardsCC BY-NC-ND

Dodaj komentarz