Jak powstają krzywe w programach graficznych?

bezier

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób komputery rysują krzywe? Coś, co wydaje się zupełnie intuicyjne i naturalne dla zwierzęcego mózgu jest w rzeczywistości strasznie skomplikowane. Bo co to za problem, narysować „lekko zaokrągloną do góry kreskę”? Wytłumaczenie dokładnego kształtu znajomym zajęłoby pewnie kilkanaście sekund.

Ale dla maszyny czynność o artystycznym, abstrakcyjnym i dość kinetycznym charakterze musi zostać przełożona na matematyczny, powtarzalny i skalowalny język. A to oznacza tysiące operacji i poleceń, które pozwolą nadać „trochę do góry” matematyczny i graficzny charakter.

To taka uwaga z perspektywy przemyśleń nad barierami rozwoju sztucznej inteligencji i różnicy pomiędzy mózgami, komputerami, blablabla. Nawet, jeśli same w sobie was nie ciągną – filmik powinien, bo zaprezentowane na nim reguły tworzenia krzywych są po prostu wizualnie wciągające. I w końcu tłumaczy, po co te dwie dodatkowe kreski na szczycie każdej krzywej przy edycji plików graficznych (albo przy zabawie orbitami w edytorze map w Planetary Annihilation, chce ktoś pograć?).

via Gizmodo

Dodaj komentarz