Jak uchronić się od powtórki z „Parku Jurajskiego”? Nowy mechanizm obronny przed sztucznym życiem

inside-one-man-s-kickstarter-quest-to-build-true-artificial-life-c10f4a27eb

Musimy dowiedzieć się, w jaki sposób stworzyć sztuczne życie i jak wykorzystać je do naszych celów. Już teraz modyfikujemy bakterie, żeby produkowały dla nas insulinę, chcemy, żeby czyściły oceany z ropy, produkowały paliwo z powietrza. Istnieją tysiące innych zastosowań. Cały czas ryzykujemy jednak, że dojdzie do mutacji, które mogą okazać się groźne dla środowiska.

Ogranicza to możliwość wykorzystania nowych organizmów. Jeszcze nie ryzykujemy z masowym wypuszczaniem ich na świat. Nauczka może płynąć z „Parku Jurajskiego” – żeby uniemożliwić dinozaurom życie poza kontrolowanymi warunkami, odebrano im możliwość tworzenia jednego z aminokwasów. Musiały być nim karmione, inaczej zapadały w śpiączkę i umierały. Oczywiście, dziurą w rozumowaniu był fakt, że wspomniany aminokwas, lizyna, występuje w naturze i po przełamaniu fizycznych ograniczeń, dinozaury miały do niego dostęp jedząc cokolwiek dookoła, np. inne dinozaury.

Badania prowadzone w Yale mogą posłużyć rozwiązaniu tego problemu. Stworzono zupełnie nowy aminokwas, który nie występuje w naturze i może być produkowany tylko w laboratorium, a następnie stworzono wykorzystujące go bakterie. Oznacza to, że nawet jeśli zaprojektowane przez nas organizmy wymkną się spod kontroli, kiedy tylko przestaniemy je karmić, błyskawicznie umrą. Zabezpieczenie jest podwójne, zmiany sprawiły, że nowe bakterie nie są w stanie wymieniać kodu genetycznego z bakteriami, które żyją na Ziemi.

Dodanie kolejnych zabezpieczeń (np. odporność na wirusy, które mogłyby doprowadzić do transferu genów) może sprawić, że już niedługo będziemy mogli wypuścić syntetyczne życie poza laboratoria. Ryzyko nigdy nie zniknie do końca, ale jak chcemy do przodu, trzeba na pewnym etapie powiedzieć, że jedziemy mimo wszystko.

via NeuroLogica

Jedna myśl nt. „Jak uchronić się od powtórki z „Parku Jurajskiego”? Nowy mechanizm obronny przed sztucznym życiem

Dodaj komentarz