„Juden Raus” – niemiecka gra planszowa z lat ’30

juden-raus3267832_57053317_dsc_0045

Niedawno opisywałem grę Brendy Romero, w której gracze mieli za zadanie przewozić pociągami transporty Żydów do obozów. Ale okazuje się, że pomysł na tworzenie gier, w których gracz jest trybikiem Zagłady jest znacznie starszy i sięga – nikt nie powinien być zaskoczony – czasów III Rzeszy.

W 1936 w Niemczech powstała gra planszowa „Juden Raus”, w której głównym celem było zadbanie o czystość rasową Rzeszy. Na planszy znajdowało się sześć pionków, które w obraźliwy sposób przedstawiały Żydów. Pionki te należało wypchnąć poza mur symbolizujący granice Niemiec, „do Palestyny”. Do gry zachęcały napisy znajdujące się na planszy: „Zeige geschick im Würfelspiel, damit du sammelst der Juden viel!” („Pokaż swoje umiejętności rzucając kośćmi, żeby zebrać wszystkich Żydów!”).

Wydaje się jednak, że nazistom nie podobało się takie przedstawianie problemów, które dotykały kwestii związanych z czystością rasową. Gazeta „Das Schwarze Korps” pisała, że to pomysł lejący wodę na młyn światowego żydowskiego dziennikarstwa, który pozwoli ośmieszyć starania nazistów jako „dziecinne”. Redaktorzy DSK przestrzegali, że dzieciom może zacząć się wydawać, że problemy polityczne można rozwiązać przy pomocy kości.

via DangerousMinds. Juden Raus na BoardGameGeek

4 myśli nt. „„Juden Raus” – niemiecka gra planszowa z lat ’30

  1. Pingback: Gry planszowe jako forma propagandy #1 – Nazistowskie Niemcy | Planszówki okiem PowerMilka

Dodaj komentarz