Kłamstwa Mercatora, czyli o tym, jak mapy zakłamują obraz świata

MERCATORYOUGONGETYOASSKICKED

Islandia jest wielkości Tasmanii, Mauretania jest większa od Alaski (Edit: jest mniejsza, dużo mniejsza. Ale jakoś mi się wydawało przy nakładaniu kształtów na mapie, że podobna wielkość. I nie sprawdziłem danych. Ale spójrzcie na screena! wydają się identyczne!), a Brazylia obejmie obszar od granicy Rosji po Wielką Brytanię, Hiszpanię i Północną Afrykę. To wszystko prawda, a jeśli was to dziwi, to prawdopodobnie dlatego, że daliście sobie wyprać mózgi patrząc na mapy w odwzorowaniu Mercatora, w którym w imię zachowania kształtu konturów lądu i szerokości geograficznej (przydatne dla żeglarzy!) zupełnie przekłamuje się obszar.

Wszystko, co znajduje się blisko równika wydaje się małe, a obszary przy biegunach wydają się ogromne (dotyczy to zwłaszcza północnej półkuli, na południu różnice nie są tak uderzające – większość lądu znajduje się relatywnie bliżej równika). To dlatego Demokratyczna Republika Kongo wydaje się tylko trochę większa od Francji, kiedy w rzeczywistości jest wielkości całej Europy Środkowo-Wschodniej, a niewielka Grenlandia wydaje się być większa od ogromnej Australii.

Google Maps stosuje odwzorowanie Mercatora, ale stworzono również fajną mini-grę, w której należy zidentyfikować porozrzucane po mapie kraje (<-klik!). Znajdując się w innym miejscu, przybierają trochę inny kształt i ciężej je rozpoznać.

Jeśli was to jara, jeszcze więcej zabawy znajdziecie na stronie Jasona Daviesa, gdzie możecie wybrać jedno z kilkudziesięciu odwzorowań, a następnie dowolnie obracać mapą, żeby zobaczyć, w jaki sposób odwzorowania przekłamują naszą planetę.

A wszystko znalezione dzięki świetnemu filmikowi na vsauce:

5 myśli nt. „Kłamstwa Mercatora, czyli o tym, jak mapy zakłamują obraz świata

  1. dnck Autor wpisu

   I tak ma być! Ja miałem na ścianie Mercatora z danymi statystycznymi w leendzie i nie mogłem zrozumieć, dlaczego Wybrzeże Kości Słoniowej jest większe od Polski, skoro z linijką sprawdzane na mapie ma mniejsze granice przy tym samym kształcie.

   Odpowiedz
 1. Anka

  Istnieje coś takiego jak globus.. choć jeśli chodzi o google to odzwierciedlenie przestrzenne, zrobienie modelu ” mapy ” a’la globus nie powinno być problemem.. no ale jednak przenieść kształt ziemi na płaską mapę papierową jest niemożliwe z zachowaniem wszystkich proporcji.. coś za coś..

  Odpowiedz

Dodaj komentarz