Latem w Polsce nigdy nie zapada noc

daily_hours_of_daylight_and_twilight_hours_h

Latem w Londynie nigdy nie zapada noc. Z pewnością bywa ciemno, ale z astronomicznego punktu widzenia przez kilka tygodni obserwować można tylko zmierzch, nigdy noc.

//Tomasz bardzo słusznie zauważył na fejsie, że to samo dotyczy praktycznie całego terytorium Polski. Racja, więc zmieniłem artykuł :) Info dla Katowic//

Żeby można było mówić o nocy, Słońce musi zajść więcej niż 18 stopni poniżej horyzontu. Pierwsze 6 stopni poniżej horyzontu to zmierzch cywilny – pomimo braku bezpośrednio padających na powierzchnię promieni, atmosfera rozprasza jeszcze na tyle dużo światła, że można spokojnie prowadzić obserwacje bez pomocy sztucznych źródeł światła. 6-12 stopni poniżej horyzontu to zmierzch żeglarski, 12-18 stopni to zmierzch astronomiczny i dopiero po nim można mówić o prawdziwej nocy.

Powyżej 48,5 stopnia szerokości geograficznej północnej, Słońce nigdy nie schodzi 18 stopni poniżej horyzontu w okolicach przesilenia letniego (daleko na północy przeradza się to w dzień polarny). Oznacza to, że w Londynie między połową maja i połową lipca nigdy nie zapada noc, a cały miesiąc jest jednym, długim dniem.

za Weatherspark

Dodaj komentarz