Mapa wybuchów asteroid o sile bomb atomowych

Clipboard01

Właśnie uniknęliśmy zderzenia z asteroidą 2014 HQ124, minęła nas o trzy odległości do Księżyca, co jest śmiesznie małym dystansem w skali kosmicznej. O mały włos uniknęliśmy kosmicznego buziaka o mocy kilku megaton (megatona to 1000 kiloton, Hiroszimę z Ziemią zrównał wybuch o mocy 16kt). Asteroida została wykryta dwa tygodnie przed wizytą w naszej okolicy.

Nie jest to jednak rzadkie wydarzenie. Na zamieszczonym poniżej filmie widać, gdzie między 2000 a 2012 rokiem w Ziemię uderzyło 26 obiektów o mocy porównywalnej z bronią nuklearną (od 1kt do 600kt). Wszystkie zostały wykryte przez organizacje zajmujące się w kontrolą zbrojeń atomowych już po uderzeniu, obiekty były zbyt małe, żeby wykryć je na podejściu do naszej planety.

Asteroida wybuchająca z mocą bomby zrzuconej na Hiroszimę spada na Ziemię średnio raz do roku od zawsze (przynajmniej z perspektywy ludzkości), ale uderzenie nad Czelabińskiem w 2013 wydaje się być pierwszym odnotowanym przypadkiem, kiedy na skutek kolizji doszło do poważnych szkód materialnych na zasiedlonych terenach. Ratuje nas tylko głupi fart, ale póki co wystarczy, żeby nie zginąć w kosmicznej kuli ognia.

 

Dodaj komentarz