Muchy unikają drapieżników wykonując manewry pilotów odrzutowców

C93BA4E1-78D4-401E-AF7167C22A06FDBC_article

Muchy owocowe są bardzo dobre w unikaniu uderzeń, machnięć rękami i różnorodnych pacek, ponieważ wykorzystują te same manewry, z których korzystają piloci myśliwców. Kiedy widzą zagrożenie, odwracają się o 90-180 stopni wokół własnej osi, żeby zmaksymalizować siłę niezbędną do zmiany kierunku i ucieczki.

Wszystko to dzieje się w jednej setnej sekundy. Muchy, które biją skrzydłami 200 razy na sekundę są w stanie wykonać cały manewr tylko dzięki jednemu machnięciu. Żeby to zarejestrować konieczne było zaangażowanie kamer, które są w stanie uchwycić 7500 klatek na sekundę.

Zachwyt budzi fakt, że muchy owocowe, zwierzęta o bardzo małych mózgach, są w stanie wykonać tak skomplikowane i skoordynowane działania. Uderzając skrzydłami 200 razy na sekundę, nie jest możliwa nieustanna koordynacja pomiędzy mózgiem i mięśniami skrzydeł, więc działają one autonomicznie, niezależnie od mózgu.

Pomimo tego owad jest zdolny w ciągu jednej setnej sekundy włączyć i wyłączyć półautonomiczny układ i zmusić go do wykonania skomplikowanego manewru skoordynowanego z pozostałymi zmysłami (przede wszystkim wzrokiem), żeby być w stanie odtworzyć ulubioną scenę z Top Gun.

via Scientific American, Live Science

 

Dodaj komentarz