Największe masowe wymieranie w historii Ziemi spowodowane przez bakterie

Naukowcy uważają, że większość wymierań przebiegała w ten sposób.

Naukowcy uważają, że większość wymierań przebiegała w ten sposób.

Wielkie Wymieranie, które zakończyło Perm i rozpoczęło Trias miało miejsce 245 milionów lat temu, jego efektem było wyginięcie 70% lądowych kręgowców oraz 96% wszystkich gatunków żyjących w morzu. To przy okazji jedyne wydarzenie, podczas którego doszło do masowego wymierania owadów (w tym mierzącej 70cm mięsożernej ważki). Ziemia nie robiła sobie jaj. A dokładniej – nie żartowały sobie bakterie, które w ramach procesów metabolicznych produkują metan. Za rekordową ilość martwych gatunków odpowiadają te same żyjątka, które sprawiają, że dziś jesteście w stanie podpalić wzdęcia krów – bakterie methanosarcina.

Bezpośrednia przyczyna rozstrojenia klimatu i wielkiego wymierania nie była zagadką – było to gwałtowne podniesienie się temperatury (oceany końcówki permu miały 40 stopni Celsjusza) na skutek zwiększenia stężenia metanu w atmosferze. Zagadką pozostawało, skąd się ulotnił.

Pośród podejrzanych byli tradycyjni kandydaci – wulkany, asteroidy. Ale potencjalnymi sprawcami były również klatraty metanu, asteroidy trafiające w złoża gazu w łupkach i żywe organizmy.

Te ostatnie były brane pod uwagę, ponieważ doskonale pasowały do modeli stężenia metanu w atmosferze, ale datowanie nie pozwalało na dogranie wszystkich klocków. Efektywne tworzenie metanu przez bakterie na skalę, która pozwoliłaby wymordować większość Ziemi stało się realne dopiero po zdobyciu możliwości wykorzystania niklu w procesach metabolicznych, a wcześniejsze badania datowały to zdarzenie na 20 milionów lat po wymieraniu. Żeby połączyć te dwa okresy bakterie musiałyby zabić nie tylko trylobity, ale i czas. Nowe badania mówią, że wydarzenia te mogły zbiec się w jednym momencie.

Oczywiście klimat jest zbyt złożony, żeby zwalić winę tylko na jeden czynnik – Daniel Rothman z MIT, który jest odpowiedzialny za nowe badania, rysuje nowy scenariusz wydarzeń – początkowa aktywność wulkaniczna doprowadziła do zwiększenia się ilości niklu w oceanach. Sprawiło to, że te organizmy, którym udało się zaangażować nikiel do zwiększenia efektywności metabolizmu otrzymały kluczową przewagę, która pozwoliła im gwałtownie rozmnażać się, zdominować środowisko i zmienić klimat planety.

Nie wiem czy macie swoje własne listy ulubionych wielkich wymierań, ale na mojej wymieranie permskie właśnie awansowało o dwa oczka. Wymierania spowodowane przez życie > wymierania spowodowane przez czynniki geologiczne.

Obecna lista rysuje się następująco: katastrofa tlenowa > wymieranie permskie > PETM > późny dewon > wymieranie ordowickie.

Przeczytaj więcej na I Fucking Love Science

Jedna myśl nt. „Największe masowe wymieranie w historii Ziemi spowodowane przez bakterie

Dodaj komentarz