Niebezpieczne lądowania przy wiatrach bocznych

Latanie kilkuset tonami metalu z prędkością bliską dźwięku prawdopodobnie nie jest najnaturalniejszą rzeczą na Ziemi i ciężko się dziwić, że ludzie boją się wsiadać do samolotów, zwłaszcza po obejrzeniu lądowań i startów widocznych na filmie.

Z drugiej strony pokazuje on, że samoloty są naprawdę, naprawdę dobre w tym, do czego zostały przeznaczone. Pomimo wiatrów, dziwnych kątów podejścia i pofałdowanej płyty lotniska bez problemu podchodzą do lądowania, przerywają je i odchodzą na kolejne kręgi bez rzeczywistego zagrożenia dla pasażerów i załogi.

Przy okazji na filmie fajnie uchwycono to, co na ogół nie jest widoczne przy oglądaniu ruchu na lotnisku, zoom w kamerze pracuje w taki sposób, że obserwujemy tylko ruch wertykalny, a nie horyzontalny, więc doskonale widać prędkość, z jaką maszyna spada. I pomimo paskudnych wiatrów, kilkadziesiąt ton metalu lecących dzięki wielkim eksplozjom pod skrzydłami potrafi zbliżać się do ziemi z prędkością dwóch, trzech metrów na sekundę i delikatnie przysiąść.

Dodaj komentarz