O początkach centrum handlowego i tym, w jaki sposób miało imitować europejskie centra miast w USA

Southdale Center Daytons, Edina, MN 1956

Centra handlowe i hipermarkety wysysają życie z centrów miast, imitują prawdziwą przestrzeń publiczną pozostawiając w niej wyłącznie fetyszyzm towarowy dla klasy średniej i aspirujących do niej Januszy, bez jakichkolwiek niekomercyjnych publicznych celów.

Dlatego uderzające było dla mnie, że powstały z zupełnie innym zamysłem. Miały służyć jako miejsce, w którym Amerykanie zmienią swoje przyzwyczajenia i zasmakują klimatu starych, europejskich centrów wypełnionych usługami i życiem. Pierwsze zamknięte, skierowane do środka centrum handlowe powstało w 1956 w Southdale w Minnesocie. Było rewolucją, do tej pory centra handlowe były skierowane na zewnątrz, na parking – ludzie przyjeżdżali samochodami, wchodzili do sklepów i wracali do samochodów.

Nowa wizja austriackiego architekta Vicota Gruena miała wciągnąć ich do środka, gdzie miały znajdować się alejki z kawiarniami i sklepami i miejsce do socjalizacji. Amerykańskie centra miast nie nadawały się do tego celu – były zbudowane dla samochodów, podzielone kilkupasmowymi drogami. Z drugiej strony, już trochę lat później, Amerykańska wizja centrów europejskich miast przeszczepiona do Europy (zwłaszcza naszej części Europy) po prostu wyludniła prawdziwe centra.

Southdale Mall na Wiki

Dodaj komentarz