Pasożyty zmieniają szczury w zombie, aby te dały się zjeść kotom

THISRATPRLYHASBIGBALLS

Toxoplasma to pasożyt, który może rozmnażać się wyłącznie w jelicie cienkim kota. Pewnym problemem jest fakt, że całe życie spędza w mózgach szczurów. Zwierzęta te sąsiadują ze sobą w łańcuchu pokarmowym i szczury często kończą w układzie pokarmowym kotów, ale co do zasady starają się unikać tego losu. Stoi to w sprzeczności z interesami pasożyta.

Dlatego toxoplasma modyfikuje zachowanie szczurów tak, aby były seksualnie pobudzone przez zapach kociego moczu. Przekonane, że zmierzają do partnerki przestają obawiać się swoich drapieżników i o wiele łatwiej padają ich ofiarą, a pasożyt może bezpiecznie rozmnażać się w kocim układzie pokarmowym. Jeszcze raz: pasożyt zmusza nosiciela do działania wbrew swoim instynktom, aby szybciej zginął rozszarpany przez kota.

A teraz najzabawniejszy fakt: jedna trzecia ludzkości jest zarażona toxoplasmą. Chociaż badania są niejednoznaczne, to wygląda na to, że ryzyko schizofrenii rośnie pośród nosicieli.

Fun fact 2: istnieją muchy, które robią coś bardzo podobnego mrówkom.

źródło

fot. What What, lic. CC BY-NC-SA

Jedna myśl nt. „Pasożyty zmieniają szczury w zombie, aby te dały się zjeść kotom

  1. Pingback: Muchy-pasożyty zamieniające mrówki w zombie | Dystopijna przyszłość, w której miasta zostały zniszczone przez potwory

Dodaj komentarz