Sarny i jelenie złapane na jedzeniu pisklaków.

8217386470_bf2946f389_b

Jeśli świat nie był dla Was wystarczająco przerażający, mam na to radę. W trakcie badań nad gniazdami ptaków i przeżywalnością młodych nagrano, jak sarny wyjadają z gniazd pisklaki. Naukowcy spodziewali się lisów, wiewiórek i borsuków, ale zobaczyli coś więcej – mięsem piskląt żywiły się jelenie. Zdarza im się również zjeść dorosłe ptaki, jeśli te zostaną unieruchomione przez ornitologów w celu ich zbadania. Przy okazji – cofnijcie się o zdanie. Tak, spodziewano się również wiewiórek i wiewiórki atakowały znacznie częściej niż lisy i borsuki razem wzięte.

Zachowanie to jest powszechne, ptakami żywią się gatunki jeleni spotykane w obu Amerykach i w Eurazji. Prawdopodobnie wynika z braku niektórych minerałów w roślinach, które stanowią podstawę diety roślinożernych zwierząt. Młode kości są świetnym źródłem wapnia.

To nie wszystko. Badanie przeprowadzone na owcach na Szetlandach pokazało, że oprócz trawy i korzeni, owce żywią się również łapkami i skrzydłami nieopierzonych piskląt. Szkocki badacz, Rob Fourness, badając sprawę znalazł 200 piskląt z amputacjami, których ślady wyraźnie wskazywały na obrażenia zadane przez owce.

Miejmy nadzieję, że nigdy nie posmakują ludzkiego mięsa, bo kiedy raz poczują jego smak, nie będą chciały nigdy przestać.

Więcej na National Georaphic, io9, przeczytajcie również jedno z badań, w których dokonano obserwacji.

Jedna myśl nt. „Sarny i jelenie złapane na jedzeniu pisklaków.

Dodaj komentarz