Satanistyczny pomnik pod Izbą Reprezentantów Oklahomy

Screen-Shot-2014-05-01-at-1-26-43-PM

Pod siedzibą parlamentu Oklahomy stanie satanistyczny pomnik przedstawiający Baphometa, dwójkę dzieci patrzących na niego z oddaniem oraz odwrócony Pentagram.

Pomysł na pomnik powstał po tym, jak jeden z senatorów ufundował monument upamiętniający Dziesięć Przykazań pod budynkiem Kapitolu w Oklahomie. Spowodowało to protesty mieszkańców martwiących się o niezależność światopoglądową oraz religijną stanu, ale otrzymali odpowiedź, że nie narusza to zasad neutralności wyznaniowej, ponieważ koszty zostały pokryte przez obywatela. I każdy może ufundować swój własny pomnik i każdy może postawić go przed Kapitolem.

A jak każdy, to błyskawicznie odezwał się Kościół Szatana z Nowego Jorku. Pieniądze zostały zebrane dzięki akcji crowdfundingowej na Indiegogo. Przygotowano nawet formy do odlewu, na wypadek, gdyby pierwotna wersja została zdewastowana.

Nie wiadomo jednak, czy i kiedy pomnik pojawi się obok Dziesięciu Przykazań. Stan Oklahoma został pozwany przez organizację broniącą praw konstytucyjnych i aż do wyroku wydano moratorium na nowe pozwolenia na pomniki.

via VICE

2 myśli nt. „Satanistyczny pomnik pod Izbą Reprezentantów Oklahomy

 1. tom

  Ciekawy pomnik. Podoba mi się. Przedstawia największą hipokryzję kościoła katolickiego. Jeżeli oczywiście zna się kontekst. Bafomet to bożek wymyślony przez Filipa IV Pięknego i Klemensa V aby zagrabić majątek templariuszy. Tak to jest dzieci iż nie potraficie nawet zinterpretować takiej akcji w odpowiedni sposób. Wiedza pozwala na weryfikowanie rzeczywistości. To nie pomnik szatana to pomnik żądzy pieniądza ludzi religijnych
  ,

  Odpowiedz
 2. Łukasz

  Myślę, że oprócz dogłęgnej znajomości kontekstu historycznego przydaje się też w życiu zdolność czytania. Jeśli stawia to „Kościół Szatana z Nowego Jorku” to raczej chodzi tu o wizerunek diabła, a nie o rozkminianie co miał na myśli Filip IV Piękny.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz