Superman i Batman walczą z feminizmem w komiksie z lat ’70

worldsfinest233

Batman i Superman w swojej komiksowej karierze stoczyli wiele bitew z okropnymi wrogami. Ale żaden z nich nie był tak zły jak… FEMINIZM!

W komiksie „World without men” z października 1975 Batman Jr. i Superman Jr. trafiają do miasta, w którym nie ma żadnych mężczyzn. Bohaterowie szybko dochodzą do wniosku, że takie społeczeństwo musi być dysfunkcyjne, więc próbują wbić „laleczkom” do głowy rozsądek (nic nie odda sformułowania „slap some sense into them”) doskonale rozumiejąc, że rozwiązywanie problemów społecznych można zacząć tylko od przemocy wobec kobiet (z komiksu wynika zresztą, że na tym etapie można również skończyć).

Same kobiety zdają się rozumieć swoją tragiczną sytuację – kiedy ginie pracownica naprawiająca dach, z zebranego tłumu pada stwierdzenie „Siostra Jane wiedziała, że jeśli będzie wykonywać męską pracę, to ryzykuje tak samo jak mężczyźni!”.

Superman Jr. i Batman Jr. szybko znajdują przyczynę problemów miasteczka – Dużą Siostrę Sybil, która okazuje się brzydkim i samotnym obcym, która chce sprawić, aby wszystkie kobiety świata były równie brzydkie i samotne jak ona. Bo jeśli można w jakikolwiek sposób przedstawić feminizm, to właśnie pod postacią jednookiego, obślinionego i sfrustrowanego potwora, jakże inaczej.

wf233-11

Po uwolnieniu się spod panowania obcej siły kobiety dostrzegają błędy rozumowania swoimi małymi, gorszymi móżdżkami i na polecenie Supermana ustawiają się w kolejce, żeby dokończyć powrotu do naturalnego stanu oddając mu się jedna po drugiej.

Przeczytaj więcej i zobacz więcej rysunków na Doctor K’s

Dodaj komentarz