W 1948 roku z nieba w Idaho spadały bobry na spadochronach

beaver_drop

Transport bobrów jest naprawdę skomplikowany. Zwierzęta źle znoszą bezpośrednie światło słoneczne, muszą cały czas chłodzić się w wodzie, a kiedy warunki te nie są spełniane – robią się bardzo agresywne. Dlatego nie transportuje się ich przy pomocy koni lub mułów, zwierzęta juczne nie są posłuszne, kiedy na ich grzbietach w pudełkach rzucają się małe, śmierdzące gryzonie. Transport bobrów przy pomocy koni i mułów bardzo często prowadzi do utraty bobrów.

W 1948 Departament Ryb i Dziczyzny stanu Idaho rozumiał ten problem, dlatego próbował naleźć alternatywne metody transportu bobrów. Szczęśliwie dla bobrów, kilka lat wcześniej miała miejsce II Wojna Światowa, w trakcie której dużo ludzi zrzucało innych ludzi z wysokości 150-200 metrów na spadochronach, wiele spadochronów wciąż zalegało w magazynach.

Jeden z testowych bobrów został nazwany Geronimo. Po sprawdzeniu czy latające pudełka na bobry w ogóle działają, rozpoczęły się testy na żywych zwierzętach, żeby upewnić się, że po wylądowaniu są one w stanie uwolnić się z dwubobrowych klatek.

Geronimo wykonał wiele testowych lotów, w trakcie których był pakowany do pudełka i zrzucany, żeby zostać złapanym i zrzuconym z powrotem. W końcu zwierzę wpadło w stan zupełnej rezygnacji i w ogóle nie wychodziło z pudełka. Kiedy testy dobiegły końca, został ostatecznie zrzucony na odludziu z trzema samicami. Chociaż początkowo nie wychodził z pudła, jego partnerki zaczęły budować kolonię i po czasie stwierdzono, że bobry – mimo traumy – mają się dobrze, a kolonia się rozwija.

Po co zrzucać bobry w lesie? Powodów jest mnóstwo, ale po co pytać.

Z samolotów zrzucono w sumie 76 bobrów.

Więcej na Scientific American

EDIT: Bo mje tu mendzo w wiadomościach, że nie wiadomo po co te bobry było przerzucać. Trzeba je było przenieść, bo w jednym miejscu przeszkadzały ludziom, a w innym mogły pomóc regulować gospodarkę wodną, gdzie ludzi nie było. O.

beaver-box

Jedna myśl nt. „W 1948 roku z nieba w Idaho spadały bobry na spadochronach

Dodaj komentarz