Zderzenie Ziemi i Thei tłumaczy wygląd drugiej strony Księżyca

luna

Księżyc prawdopodobnie powstał na skutek uderzenia planety wielkości Marsa w Ziemię kilkadziesiąt milionów lat po uformowaniu się Układu Słonecznego. Wydarzenie to dobrze tłumaczy zarówno skład, jak i zachowanie satelity, przy okazji zgadza się z naszą wiedzą o formowaniu się naszej najbliższej kosmicznej okolicy. Ale przez ponad pół wieku, odkąd po raz pierwszy sfotografowaliśmy drugą stronę Księżyca, zagadką pozostawało, dlaczego jego dwie półkule tak bardzo się różnią.

Strona widoczna z Ziemi jest relatywnie płaska i wypełniona ciemnymi, bazaltowymi „morzami”, po drugiej stronie skorupa jest grubsza, a powierzchnia górzysta i usiana kraterami. Wytłumaczenie tego zjawiska może wiązać się z teorią o zderzeniu Ziemi z Theią.

77666-004-3914CF41

Zaraz po kolizji temperatura obu ciał niebieskich była ogromna, sięgała 2500 stopni Celsjusza, ale ze względu na swój rozmiar, Księżyc stygnął o wiele szybciej. Strona odwrócona od Ziemi otrzymywała wyłącznie ciepło ze Słońca i błyskawicznie stygła wobec temperatury kosmosu. W tym samym czasie strona zwrócona do naszej planety piekła się w ogromnych temperaturach. Pozwoliło to na dłuższy okres stygnięcia i mieszania się skał i metali o różnej gęstości, ale sprawiało również, ze kratery powstałe po uderzeniu asteroid były zalewane i wyrównywane przez lawę, co pomogło uformować płaski krajobraz znany na co dzień. Oczywiście, są również inne wytłumaczenia, jak połączenie się księżyca z innym ciałem niebieskim, które na skutek grawitacji „rozpłaszczyło” się po drugiej stronie.

Więcej na IFL Science, cosmoquest.org

Jedna myśl nt. „Zderzenie Ziemi i Thei tłumaczy wygląd drugiej strony Księżyca

  1. Pingback: Obraz pękniętego Księżyca z filmów sci-fi jest fałszywy, a malowniczy widok zaraz zniszczy grawitacja | Dystopijna przyszłość, w której miasta zostały zniszczone przez potwory

Dodaj komentarz